Vesnice - tvrdá realita

20. září 2013 v 14:00 | Bára |  Témata týdne
Tento článek nemá v úmyslu nikoho urazit nebo zasáhnout.
Jako dítě jsem vyrostla ve městě i na vesnici, ačkoli k vesici mělo mé srdce vždy blíž. S časem a pobytem v Americe se můj nároz po nahlédnutí dozadu v čase radikálně změnil.
Vesnice, mnoho lidí si myslí, že je to místo, kde k sobě mají lidé blízko, chovají zvířata, pěstují rajčata a šlechtí růže, ale co je vesnice pro mě?
- místo plné unuděných, protivných důchodkyň, jejichž životy představují vždy připravené HD kamery s briliantní pamětí a představivostí vystrašeného dítěte v nočním tichu. Při snídani komentují sousedy, kteří prochází kolem jejich domukomentáři typu: "Aaa, Toncek má posečeno, jde za Jarmilou." Proč? Proč potřebují rozebírat životy ostatních? Protože je jejich vlastní život nudný?
- drby, šíříci se rychlostí světla do nekonečna a ještě dál, zničily nejen vztah, rozbili nejednu rodinu.
- výlet do Prahy je celoživotním cílem a důvodem oslavy pro celou osadu.
- kvokání slípek, cirkulárka, sekačka..to jsou jen příklady pravidelných víkendových budíčků
- v jednotě nekoupíte hovězí maso ani Savo.
- dosažitelnost ostatních měst, kde hovězí maso zakoupíte je bez auta takřka nemožná. Autobus jezdí dvakrát za den: v šest ráno a ve čtyři odpoledne. Vlaky České Drahy zrušili, poněvadž se jim stejně nevyplatilo posílat celou soupravu přes několik stanic, aby vyzvedli babky, které mají vlak beztak zadarmo.
- nedělní rodiný výlet představuje údržbu svých blízkých na hřbitově. Večer se tato údálost musí probrat nad pivem v místním pohostinství.

Ale aby to všechno nebyla jen negativita...

- nemusíte chodit daleko ke svým kamarádům. Když jdete domů, stačí vám pouhých pět minut.
- v místní hospodě najdete kuriózní sbírků opilých potencionálních manželů..
- na zahradě opravdu jsou podmínky pro pěstování bio zeleniny a ovoce.
- šance pro vytvoření známostí, které budou pravidelně dodávat vájíčka za stálou cenu, domácí pálenku nebo semínka dýní.
- co taková house party na vesnici? Sousedé si sotva stěžují, konečně se něco děje!
- po setmění je absolutní klid,všichni jdou spát se slepicemi (až na páteční akce pořádané devátými ročníky základní školy, kteří si poté vyskakují na kolemjdoucí a rozbíjí skleněné láhve o betonové pražce) a v nedalekém lese jsou i podmínky na noční pozorování hvězd.

- zásoba vody a dobrá šance pro zchlazení horké hlavy v rybníku.

Život není černobílý a já mám na vesnici většinu těch nejlepších vzpomínek, které se najednou z nějakého divně nepochopitelného důvodu změnily v noční můry. Předpokládám, že je to můj vztek, způsobený ztrátou všeho tohohle života na vesnici.
 


Anketa

Jak ses včera měl/a Ty?

Šlo to 31.3% (88)
Hrozně 18.5% (52)
Měla jsem se úplně super 22.1% (62)
Tak normálně 28.1% (79)

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. září 2013 v 14:32 | Reagovat

Ano, je to tak, protože jejich život je nudný. Ale protože si na tohle zvyknout, nedokáží toho nechat, ani když už to nudné není.
Třeba my když přijedem na za babičkou (my bydlíme na vesnici taky, ale je rozdíl ročník 40 a něco a ročník 70 a jejich děti)), tak my prostě neznáme lidi, co bydlí kolem ní, ale ona stejně, když projde někdo kolem oken, tak musí: Hele, to je (jméno) a - a dodat o tom člověku něco, co o něm ví. Jako proč? Nikoho to nezajímá, nikdo ty lidi nezná a my se teď bavili o něčem úplně jiném, ale ona to stejně udělá. Tohle je strašný.
Ale mladá generace na vesnici to nedělá. Ti mají svého života dost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.