Září 2013

Vesnice - tvrdá realita

20. září 2013 v 14:00 | Bára |  Témata týdne
Tento článek nemá v úmyslu nikoho urazit nebo zasáhnout.
Jako dítě jsem vyrostla ve městě i na vesnici, ačkoli k vesici mělo mé srdce vždy blíž. S časem a pobytem v Americe se můj nároz po nahlédnutí dozadu v čase radikálně změnil.
Vesnice, mnoho lidí si myslí, že je to místo, kde k sobě mají lidé blízko, chovají zvířata, pěstují rajčata a šlechtí růže, ale co je vesnice pro mě?
- místo plné unuděných, protivných důchodkyň, jejichž životy představují vždy připravené HD kamery s briliantní pamětí a představivostí vystrašeného dítěte v nočním tichu. Při snídani komentují sousedy, kteří prochází kolem jejich domukomentáři typu: "Aaa, Toncek má posečeno, jde za Jarmilou." Proč? Proč potřebují rozebírat životy ostatních? Protože je jejich vlastní život nudný?
- drby, šíříci se rychlostí světla do nekonečna a ještě dál, zničily nejen vztah, rozbili nejednu rodinu.
- výlet do Prahy je celoživotním cílem a důvodem oslavy pro celou osadu.
- kvokání slípek, cirkulárka, sekačka..to jsou jen příklady pravidelných víkendových budíčků
- v jednotě nekoupíte hovězí maso ani Savo.
- dosažitelnost ostatních měst, kde hovězí maso zakoupíte je bez auta takřka nemožná. Autobus jezdí dvakrát za den: v šest ráno a ve čtyři odpoledne. Vlaky České Drahy zrušili, poněvadž se jim stejně nevyplatilo posílat celou soupravu přes několik stanic, aby vyzvedli babky, které mají vlak beztak zadarmo.
- nedělní rodiný výlet představuje údržbu svých blízkých na hřbitově. Večer se tato údálost musí probrat nad pivem v místním pohostinství.

Ale aby to všechno nebyla jen negativita...

- nemusíte chodit daleko ke svým kamarádům. Když jdete domů, stačí vám pouhých pět minut.
- v místní hospodě najdete kuriózní sbírků opilých potencionálních manželů..
- na zahradě opravdu jsou podmínky pro pěstování bio zeleniny a ovoce.
- šance pro vytvoření známostí, které budou pravidelně dodávat vájíčka za stálou cenu, domácí pálenku nebo semínka dýní.
- co taková house party na vesnici? Sousedé si sotva stěžují, konečně se něco děje!
- po setmění je absolutní klid,všichni jdou spát se slepicemi (až na páteční akce pořádané devátými ročníky základní školy, kteří si poté vyskakují na kolemjdoucí a rozbíjí skleněné láhve o betonové pražce) a v nedalekém lese jsou i podmínky na noční pozorování hvězd.

- zásoba vody a dobrá šance pro zchlazení horké hlavy v rybníku.

Život není černobílý a já mám na vesnici většinu těch nejlepších vzpomínek, které se najednou z nějakého divně nepochopitelného důvodu změnily v noční můry. Předpokládám, že je to můj vztek, způsobený ztrátou všeho tohohle života na vesnici.